top of page

Tinkamas patalpų išdėstymas name

architektas Marijus Surdokas

Kaip tinkamai išdėstyti patalpas naujame name?

 

Labai svarbus individualaus namo projektavimo etapas yra patalpų išdėstymas. Nuo pasirinkto patalpų išdėstymo varianto, pastato planinės-tūrinės sistemos priklauso vidaus mikroklimatas, patalpų apšviestumas, apsauga nuo vėjo, vaizdas pro langus, patogus patekimas iš vienos patalpos į kitą, pastato zonų funkcionalumas ir kiti svarbūs gyvenimo ir komforto veiksniai.

 

Patalpų išdėstymas pastato planinėje schemoje

 

Pradedant gyvenamojo namo planavimą, visų pirma reikia nustatyti pagrindinius veiksnius lemiančius optimalų namo funkcionavimą ir kokybišką žmogaus gyvenimą. Daugeliu atveju pagrindiniai veiksniai yra pasaulio šalys (šiaurė, rytai, pietūs, vakarai), vyraujančių vėjų kryptis, įvažiavimo į sklypą vieta, sklypo užstatymo zona, numatoma kiemo vieta ir iš sklypo atsiveriantys vaizadai (į miestą, į upę, į mišką ir pan.). Bet gali būti ir daugiau veiksnių, pavyzdžiui, netoliese esantis triukšmingas kelias, aukštas kaimynų namas, kalvotas reljefas ar kiti specifiniai vietovės bruožai, kuriuos visus reikia tinkamai įvertinti.

 

Kiekvienas sklypas yra unikalus ir išskirtinis, nes kiekviename sklype yra vis kita gyvenimo kokybę lemiančių veiksnių visuma. Todėl, siekiant pasistatyti optimalų namą, negalima naudoti tipinių patalpų išdėstymo planų. Nėra įmanomas toks tipinis planas, kuris tiktų visoms situacijoms. O juk statytos darbai kainuoja visiškai tiek pat ar statant pagal tipinį, ar pagal individualų planą. Kodėl reikia gyventi nepatogiame name? Galima gyventi name, kuris derės prie aplinkos ir tenkins visus jūsų norus, nes bus sukurtas pagal jus ir jūsų aplinką.

Unikalūs namų projektai

Sklypo ir namo padėtis pasaulio šalių atžvilgiu lemia saulės padėtį, o kartu ir kiemo, namo bei patalpų apšviestumą. Šiaurinėje namo pusėje ištisus metus bus šešėlis, todėl šiaurėje reikia vengti gyvenamųjų ir miegamųjų kambarių, netikslinga daryti didelius langus. Namuose, kurių rytinėje pusėje įrengti miegamieji, ryte prabudę gyventojai gali mėgauti tekančios saulės spinduliais. Pagrindinė - gyvenamoji namo dalis dažniausiai turi būti pietinėje namo pusėje. Vidurdienio saulė apšviečia ir sušildo pietines patalpas, todėl čia malonu ir gera leisti laiką visą dieną. Darbo dienomis šeimos daugiausia laiko kartu praleidžia prie vakarienės stalo. O kas gali būti maloniau už nuostabų saulėlydį už lango, kai kartu su šeima aptarinėji dienos įvykius?

 

Patalpų išdėstymas pastato pjūvio schemoje

 

Ne mažiau svarbus veiksnys už saulės padėtį yra vyraujančio vėjo kryptis.  Vyraujantis vėjas gali būti iš bet kurios pasaulio pusės. Toks vėjas gali būti stiprus ar silpnas, šaltas ar šiltas. Jeigu vėjas yra silpnas ir pučia iš pietų pusės - jį galima išnaudoti natūraliam pastato vėdinimui. Tačiau Lietuvoje daugelyje vietų vyraujantis vėjas pučia iš vakarų arba šiaurės ir yra gana stiprus bei šaltas. Nuo tokio vėjo namus reikia apsaugoti.

 

Vyraujančio šiaurės vėjo atveju namo forma turi būti tokia, kad vėjas "nuslystų" pastato stogu arba prieš pastatą turi būti formuojamos medžių užtvaros sulaikančios vėją (išsamiau, apie namo formas ir namo apsaugą nuo vėjo, skaitykite kituose straipsniuose).

Paveiksle yra pateikiamas vienas iš galimų sprendinių kaip suzonuoti pastatą ir išdėstyti patalpas atsižvelgiant į saulės padėtį ir vėjo kryptį.

 

  1. Cokoliniame namo aukšte galima įrengti technines patalpas (sandėliukas, katilinė), sporto kambarį, pirtį ir kitas patalpas kurioms nereikalingas didelis natūralus apšvietimas. Cokolinio aukšto patalpos reikalauja mažesnių šildymo sąnaudų žiemos metu, nes už sienos esančios žemės temperatūra yra apie 0 laipsnių, kai tuo metu už pirmo aukšto lauko sienos yra -20 laipsnių šalčio.

  2. Pirmame aukšte, pietų pusėje yra patogiausia vieta įrengti gyvenamąją namo erdvę, kurioje šeima praleidžia didžiąją laiko dalį. Pietinė saulė maloniai nušviečia patalpas. Įrengus tiesiogines duris iš gyvenamosios patalpos (dažnai vadinamos svetaine) į lauką - jūs sujungsite gyvenamąją pastato dalį su kiemu. Šioje vietoje esantis kiemas visą laiką bus apšviestas saulės ir apsaugotas nuo šiaurės vėjo (kurį užstos namas) - taigi turėsite nuostabų kiemą sujungtą su namu.

  3. Šiaurinėje pirmo aukšto pusėje patogu turėti virtuvę, įėjimą ir sujungti jį su garažu. Siekiant didžiausio kokybės efekto, šio aukšto pagrindinius langus reikia orientuoti į vakarus ir į rytus - šiaurėje palikti tik nedidelius langelius.

  4. Antrame aukšte dažniausiai yra projektuojami miegamieji ir vaikų kambariai. Idealus pastato tūrinis sprendimas yra tada, kai visi miegamieji ir vaikų kambariai yra pietinėje pastato pusėje, o langai yra orientuoti į rytus, pietus ir vakarus.

Unikalūs namų projektai
bottom of page